'Diren Lice, Taksim Seninle'

Share/Bookmark
 'Diren Lice, Taksim Seninle'

HDK İstanbul Meclisi, "Savaş değil, barış istiyoruz" pankartıyla karakol inşaatını protesto ederken askerlerin açtığı ateşle yaşamını yitiren Medeni Yıldırım'ı andı.

Galatasaray'da bir araya gelen binlerce kişi, "Özgürlük eşitlik, adalet için diren Lice İstanbul seninle" pankartını açtı. Eylemde sık sık "Bu daha başlangıç mücadeleye devam", "Diren Lice Taksim seninler", "Katil devlet hesap verecek" ve "Katil devlet Kürdistan'dan defol" sloganlarını attı.

Yürüyüşe HDK bileşeni siyasi parti ve platformların temsilcilerinin yanı sıra BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ da katıldı.

Oturma eylemi yapan kitle, saldırının sorumlularının derhal cezalandırılmasını istedi.

Eylemde ilk olarak konuşan Sırrı Süreyya Önder, Gezi Parkı'nda ortaya çıkan toplumsal taleplerin barış sürecinde ortaya çıkan talepler ile büyük bir aynılık içerdiğini, fakat bunun farklı yansıtılmaya çalışıldığını söyledi.

Çözüm sürecinde başlayan müzakereler gereği Kürt halkı ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın verdikleri sözleri büyük bir irade ile yerine getirdiğini belirten Önder, fakat hükümetin bunun gereklerine karşı aynı kararlılığı gösteremediğini söyledi.

Önder, şöyle konuştu: "Devletin Kürt hareketi ve Önderliği ile yürüttüğü müzakerede sözlerini büyük bir irade ile tuttular. Ama hükümet bu kararlığı göstermiyor. Barışa niyetiniz varsa gönüller yapmak lazım karakollar değil. Nitekim bu karakollara karşı çıkan sivil halkın üzerine ateş açılmıştır. Barış böyle gelmez. Böyle gelmeyeceğinden hepimiz eminiz. Tarih de bundan emin. HDK bileşenleri olarak hükümete bu olayı politikalarını gözden geçirmeleri için bir vesile yapmalarını öneriyoruz. Çağrımız son derece önemli ve tarihsel. Gezi direnişinden bu yana hayatını kaybeden tüm arkadaşlarımızı rahmetle anıyorum. Bu demokrasi direnişini kutluyor, hükümeti de aklıselime davet ediyorum.”

BDP Milletvekili Sebahat Tuncel, Medeni Yıldırım'ın, 1994'de faili meçhule cinayetle öldürülen Adnan Yıldırım'ın yeğeni olduğunu hatırlattı, “Umarım Medeni de faili meçhul olmaz. Eğer hükümet sormazsa Liceliler hesabını soracak, bu halk hesabını soracak” dedi.

“Gezi'nin de Taksim'in de Lice'nin de Kürdistan'ın da özgürleşmesini istiyoruz” diyen Tuncel, şöyle konuştu: “Bu da insan hakları ve demokrasi ile olur. Başbakan durmadan demokrasiden bahsediyor, hangi demokratik ülkede devlet kendi yurttaşını öldürür ve hesabını sormaz. Eğer Lice'nin hesabı sorulmazsa maalesef süreç başka bir noktaya varabilir. Lice'nin hesabını vermezseniz faili meçhulatın hesabı nasıl verilecek. Bu katliamın hesabı sorulmalı katliama ses çıkarmamak suça ortak olmaktır" ifadelerini kullandı. İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel ise hükümetin bir an önce demokrasi karşıtı tutumundan vazgeçmesi gerektiğini belirterek, "Hükümet acilen demokrasi paketini oluşturmalıdır. Yeni gözaltılarla değil içerideki tutsakları bırakmalıdır. Nihayetinde HDK olarak ve barış ve çözüm diyen Türkiye yurttaşları olarak Lice'deki saldırının hesabını verilmesini istiyoruz.”

İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, hükümetin hızlıca Lice'deki saldırının sorumlularını bulmasını istedi.

Açıklamaların ardından binlerce kişi, Taksim Dayanışması'nın çağrısı ile Taksim Meydanı'nda Gezi direnişinde yaşamını yitirenleri anmak amacıyla yapılacak yürüyüşe katılmak amacıyla Taksim Meydanı'na doğru tekrardan yürüyüşe geçti.

29.06.2013